neděle 9. června 2013

Praktická aplikace: Jak se zbavit přebytečných kil


Teď přišla vhodná chvíle na praktické aplikace. Zatím jsem mluvil o úspěchu zejména v souvislosti se zlepšením hmotné situace. Vy však možná považujete za důležitější a aktuálnější jiné věci. Co třeba oblíbené téma „shazování kil“? Dá se k tomuto účelu použít Vizuální metoda? Protože v ní jde o způsob, jak stvořit sebe sama podle vlastních představ, je samozřejmě možné ji nasadit i na toho v současnosti snad největšího nepřítele vyspělého světa, jímž je obezita. Nejdříve bychom si ale měli objasnit několik důležitých faktů.

Na počátku devadesátých let se u nás proslavil jistý podvodníček, který za nemalý poplatek zasílal zaručený návod, jak zhubnout. Když adresátka otevřela dopis, našla v něm jediné slovo: „Nežer!“ V podstatě měl pravdu. Neexistuje žádný jiný způsob, jak snížit tělesnou hmotnost, než vydávat více energie, než jí přijmete (nebo naopak přijímat méně, než vydáte). Jenže to má háček, ba přímo hák.

Naše tělo, naprogramované v dávných časech, kdy hlad byl každodenní realitou, využije každé příležitosti, aby doplnilo zásoby. Jestliže se tedy nějaký čas potivě postíte či dokonce držíte hladovku, nemáte ještě ani zdaleka vyhráno. Organismus jen čeká, až přejdou špatné časy, a jakmile se pak dostanete k jídlu, doslova vás přinutí, abyste vyprázdněné zásobárny zase pěkně rychle naplnili. Jeho hlavním nástrojem je hlad. Možná jste si ani nevšimli, co všechno dovede a jak rafinovaně vás přinutí k poslušnosti.

Že se z prázdného žaludku ozývá hlasité kručení, to všichni víme. Ale všimli jste si, co dělá hlad s vaší náladou? Že jste roztěkaní, popudliví a neschopní se na něco soustředit? Inu, dříve bylo naplnění břicha tím nejdůležitějším, oč se člověk zajímal.  Nelze se tedy divit, že hladové tělo neustále otravuje a nenechá vás myslet na nic jiného. Když neuspěje s psychickým nátlakem, začne šetřit energií, takže se sotva ploužíte. Ale ani odpočinout vám nedá. S hladem neusnete, nebo jen velmi špatně – „Nelež a běž hledat potravu,“ nabádá vás organismus.

Snadno tedy pochopíme, proč si mnozí lidé vyberou, že budou raději tlustí, ale pozitivně naladění, oproti štíhlým neurotikům.  A hned se zase spřátelí s žaludkem, který se už už těší, jak na nich vyzkouší svůj další trik: Totiž že hlad utiší až dvacet minut po jídle. Což vás přinutí nacpávat se doslova k prasknutí. Pověstný „jo-jo efekt“ tedy není ničím jiným, než reakcí na vaše – alespoň podle názoru těla – nepřirozené chování. Organismus ještě nestihl zaznamenat, že už dávno neběháte celý den po lese nebo neokopáváte široširé lány.
Abyste tedy dosáhli skutečného obratu, musí být vaše přání a požadavek organismu v jednotě. Tělo nelze znásilňovat a nenechá si to také bez následků líbit. Jestliže vy říkáte „Chci zhubnout!“, ale v podvědomí máte uložen vzorec „Hlad znamená smrt“, nemůžete se divit, že je jen málo šancí na úspěch. Jediným způsobem, jak dosáhnout svého, je změnit naprogramované postoje.

Možná máte doma na zdi termostat, ovládající topení. Co dělá, když je v pokoji zima? Zapne kotel a ten hřeje tak dlouho, dokud teplota nevystoupí na nastavenou hodnotu. Co když je naopak doma příliš teplo? Termostat nedělá nic a jednoduše čeká, až se ochladí pod určenou mez. Pak teprve sepne. V případě nadváhy je to velmi podobné. Máte-li v těle správný „termostat“, jednoduše hlídá, aby hmotnost neklesla pod určenou hranici, ale jinak nedělá nic. Nemučí vás hladem, neposílá na vás nespavost a nervozitu. Vaše tělo dostává signály, že tento stav je správný a není třeba zasahovat.

Už jsem se zmínil, že změny programu „termostatu“, který je uložen v podvědomí, můžete dosáhnout pomocí Vizuální metody. Mám pro vás dokonce tři stupně – od nejlehčího až po nástroj na skutečně „zatvrzelé“ případy, kterými je zapotřebí otřást. Pojďte se s nimi blíže seznámit.

Nejjednodušší postup je ten, který jsem popsal v kapitole věnované této metodě. Zopakujme si: Najděte si klidný kout, kde vás nikdo nebude rušit. Nemělo by tam být moc světla, spíše přítmí nebo i tma. Posaďte se vzpřímeně na židli, ruce položte dlaněmi na kolena, chodidla opřete celou plochou o zem. Pusťte nahlas připravenou hudbu (ale jen tak, aby hlasitost nebyla nepříjemná a nerušila). Klidně a zhluboka dýchejte.
Pokud máte problém rychle se přenést do meditačního stavu (hladiny alfa), použijte klasické metody k jeho navození. Návodů najdete jistě spoustu, takže je zde nebudu opakovat…

Nyní si představujte, že jste už shodili přebytečné kilogramy. Jak této nově nabyté svobody využíváte? Vzpomeňte si, co je (nebo by mělo být)vaší hlavní motivací: Chcete sportovat, chodit do společnosti, líbit se partnerovi? Nepřistupujte k ní rozumem („měla bych…“, „bylo by správné…“), ale pocitově – to co opravdu chcete, po čem toužíte.  Představte si to. Bez obav, ba s pýchou se v plavkách procházíte po pláži. Vejdete se do džín, které jste nosili na střední škole. Vyběhnete do schodů bez zadýchání… Prožívejte tuto představu, až pocítíte radost a štěstí. Možná se vám to napoprvé nepodaří, ale usilujte o získání přivolání pocitu znovu a znovu. On je totiž vaší hlavní motivací.

Proč vaše usilování, jakkoliv je upřímné, nefunguje bez zobrazení, a proč obraz potřebujete doplnit emocemi, štěstím? Samotné předsevzetí zhubnout je jednoduše „tím, co bude“. Nebo co může být. Nebo na co se můžete do budoucna těšit. A tak to pěkné před vámi neustále utíká. Je přece příjemné snít o krásné budoucnosti, dokonce příjemnější, než jí skutečně dosáhnout. Vždyť pak byste už před sebou nic příjemného neměli!
Obraz je naopak „teď“. Jestliže se v něm procházíte po pláži, je vaše mysl skutečně právě tam a nikde jinde. Když křepce vybíháte do schodů, není to zítra ani pozítří, ale právě nyní. To není můj výmysl. Vědci zjistili, že pokud v představě máchnete paží nebo kopnete nohou, vaše svaly se skutečně napnou tak, jako byste ten pohyb fyzicky udělali. Kdyby ve spánku nebylo vypnuto jejich ovládání, dělali byste všechno, o čem se vám zdá: Hýbali nohama jako při běhu, mávali rukama, mluvili. Podvědomí tedy přijímá obraz jako skutečnost. Předložíte-li mu sami sebe ve štíhlém stavu, přijme to jako daný stav a přivede tělo do souladu s ním, podobně jako termostat vyrovnává teploty.

Proč k tomu ještě přidávat emoce? I na to už věda odpověděla. Někdy v šedesátých letech minulého století byla pokusným krysám zavedena do mozku sonda, která v něm po stisknutí páčky vyvolala slabým elektrickým impulsem silný pocit blaha. K překvapení výzkumníků se zvířata přestala zajímat o cokoliv jiného. Ta dlouho mačkala páčku, až zemřela hlady a vysílením. I lidé touží po něčem, co jim bude příjemné. Proto se tak těžko odstraňují všemožné závislosti: Léčba nenabízí nic, co by bylo ještě příjemnější.
Při běžně vyvolaném pocitu štěstí vám naštěstí nic podobného jako pokusným krysám nehrozí. Ale emoce dají vašemu obrazu ještě větší zdání reality, pevněji ho uloží v podvědomí a zejména vás silně motivují.

Jestliže je však vaše pozice „šťastného tlouštíka“ silně zafixována a podvědomí se zdráhá vzorec nahradit (nebo se vám nedaří ztotožnit se s realitou obrazu), můžete zkusit silnější kalibr. V tomto cvičení se vaše přání konfrontuje se současnou realitou, kterou měníte až k tomu, čeho chcete dosáhnout. Zní to obtížně, ale jde jen o další obraz, jehož navození by po krátkém tréninku nemělo být pro nikoho problémem.

Nejdříve tedy postupujte jako v předchozím cvičení a připravte mysl na vytváření obrazů. Pak si před svým vnitřním zrakem představte postavu, stojící před vámi. Jste to vy sami, tak jak dnes vypadáte – se všemi nadbytečnými kily. Přimějte váš obraz, aby svlékl šaty a znovu si ho pozorně prohlédněte. Nespěchejte, věnujte se každému detailu, každému přebytečnému převisu, faldu, neforemnosti. Pak „objevte“ na temeni jeho hlavy zip a začněte celou tu tučnou kůži rozepínat a stahovat jako neforemný skafandr. Když ji konečně shodíte, stojí proti vám štíhlá osoba.
Nato ji otočte, postavte za její záda a vstupte, prolněte do ní (nebojte se, není to nic těžkého – jednoduše si uvědomte, že ve vašich představách dokážete cokoliv, co chcete). Teď můžete v zrcadle obdivovat svoji novou postavu, nebo se o její realitě přesvědčovat hlazením celého těla. Samozřejmě pořád v obraze. Pak otevřete oči.

I toto cvičení je zapotřebí několikrát zopakovat, i když později můžete přejít do jednoduššího prvního stupně. Vaše intuice vám obvykle napoví, kdy k tomu má dojít.

Třetí stupeň je založen na očistném působení silných negativních emocí. Navodíte si stav, kdy se nejdříve budete otřásat odporem nad svojí současnou podobou a když se jí zbavíte, pocítíte naopak silný pocit svěžesti, čistoty a radosti. Tato zkušenost působí dvojnásobnou silou: Jste tlačeni negativní a taženi pozitivní vizí.

Začněte stejně jako v předchozích stupních. Máte-li tu možnost, posaďte se místo na židli raději do křesla. Prožijete-li obraz naplno, vaše tělo sebou bude házet a bolestivě se napínat. Doporučuji také vyhledat úplnou samotu, nebo počkat, až doma nikdo nebude. Ani panelákový byt není pro takové cvičení nejvhodnější, protože uvolněné emoce vás většinou přinutí plakat, křičet i řvát. Nebojte se toho však, jde o normální a potřebný jev.

Co je předmětem obrazu? Představujte si například, že se kvůli své tloušťce propadáte až na úplné dno. Obstoupila vás tlupa nenávistných agresorů. Posmívají se vám, smýkají vámi, sráží vás na zem. Jste jako balón, nemůžete se zvednout, jen se povalujete a oni do vás kopou. Jste ponížení, jak to jen jde. Cítíte, že jste dopadli až na úplné dno. Nebo upadnete mezi chrochtající vepře, kteří po vás šlapou a zatlačují vás čím dál tím hlouběji do páchnoucího hnoje. Možná se vám vybaví i jiný příběh, ale to vůbec nevadí. Důležité je, abyste nakonec dospěli k obrazu, kdy ležíte potmě ve sklepení (kobce, temné místnosti) na tvrdé, studené dlážděné podlaze: zmučení, špinaví, neschopní se pohnout, na samé hranici života.

Pak se najednou kolem objeví čistá voda. Začne omývat vaše tělo, nejdříve odplaví špínu, roztrhané šaty, pak začne rozpouštět a odnášet tuk. S ní přichází i světlo. Strop a zdi kolem vás bělají, stávají se průhlednými, až nakonec zmizí a uvolní pohled na krajinu – modrou oblohu, zelenou trávu a stromy.
Nakonec ležíte na písku v chladné vodě, čistí, štíhlí, vrací se vám pocit síly a svěžesti. Posaďte se, prohlédněte si své nové tělo, osahejte ho, laskejte kůži. Pak v obraze vstaňte, vyskočte a začněte tančit. Když se unavíte, otevřete oči.

Pokud v dalších dnech cítíte změnu ve svých postojích, není třeba cvičení opakovat. Stačí, když přejdete k dennímu praktikování prvního, nejjednoduššího stupně. Kdyby se ukázalo, že je vhodné projít jím znovu nebo ho prohloubit, nechte si odstup minimálně dva, tři týdny. Je totiž fyzicky i emočně namáhavé a časté opakování ba vám spíše ublížilo, než pomohlo.

Ani jeden z těchto postupů není žádným zázračným lékem, který stačí bez námahy spolknout a vše se rázem změní. Vyžaduje jak vaši aktivitu, tak dlouhodobé používání. Nemůžete navíc zůstat u navyklého způsobu života, který vás k obezitě přivedl. Nestačí si odbýt deset minut představ a pak se vrátit k televizi a míse koblížků. Podvědomí neumí vyjmout vaši váhu ze souvislostí a snižovat ji, zatímco vy se dál cpete a lenošíte. Fyzikální zákony nelze ošidit. Co tedy udělá? Přiměje vás, abyste změnili svůj život. Začali žít zdravě, zlepšili složení stravy, trávili volný čas pohybem. Odlišnost od přemáhání se vůlí je v tom, že nemusíte nic násilím přemáhat – změny se dostaví nepozorovaně a příjemně.
Stejně jako třeba v případě zvýšené konzumace zeleniny nejde o chuť. Mrkev chutná pořád stejně, ať jste vegetariáni nebo milovníci řízků. Jde o postoj. Ten pak změní vaše chutě. Uvedená cvičení zase vytvoří postoj, který vás potáhne ke změně životních návyků. Proto to nebude ani nepříjemné, ani omezující.

Pro ty, kteří se raději nechají vést, mám dobrou zprávu: Připravuji kurzy, v nichž můžete těmito cvičeními projít pod odborným vedením.

Žádné komentáře:

Okomentovat