pondělí 26. srpna 2013

Jenom placebo


„Vždyť je to jen placebo,“ říkají lidé, kteří se považují za racionálně myslící. „Víra tvá tě uzdravila,“ dodávají posměšně. Mnozí Descartovi následovníci ovšem nepopírají, že mozek může tímto způsobem fungovat. Jen se jim to zkrátka nelíbí. A tak mluví o náhodě, neopakovatelnosti, neměřitelnosti. V době, kdy „jejich“ fyzika v kvantové podobě boří všechny jistoty.

V oblasti medicíny může víru v mnoha případech nahradit chemie, i když jistě nejde o substituci ideální. Ale co třeba v oblasti životního a pracovního úspěchu? Co nám nabízí racionální přístup k světu?

Tak třeba time management. Téma, o které byly už napsány tisíce knih. Přesto nějakých osmdesát až devadesát procent lidí svůj čas nezvládá. Co jim doporučí racionalista? Tvrdou disciplínu a silnou vůli. Bez ohledu na to, že takové nakládání s časem je proti lidské přirozenosti. Takže si pak můžete vybrat: Být neustále stresovaní z hromadících se restů, nebo se na druhé straně stresovat nepřirozeným chováním.  

Podobné je to s pracovními či životními cíli. V podání racionálních jedinců jde o jednoduchou rovnici. Čím silnější vůle, tím větší úspěch. Mám podezření, že lidé, kteří svých cílů dosáhnou tímto způsobem, se z nich pak nijak neradují. Pro ně je totiž důležitější, že podali důkaz, jak silnou vůli mají. Takový sportovní výkon, dalo by se říci.  

V přísně racionálním pojetí je tedy svět otevřen dokořán supermužům a superženám. Nezdá se mi, že by se tím stal demokratičtějším. A to nemluvím o poznatku, že co přebývá na vůli, schází obvykle v oblasti emocí. Ideálem racionalistů je tedy v podstatě robot.

Zde je zřejmě vysvětlení, proč jsou často a hodně slyšet, jak bohorovně odsuzují vše, co je založeno na víře. A nemusí jít ani o transcendentno, stačí věřit, že v mysli jsou silnější nástroje, než je vůle. Jak se zdá, všechny ostatní považují za měkkýše, neschopné si poručit. Proto se prý uchylují k placebu, berličce. Inu, nemohu si pomoci. Mně se ten jejich "racionální" svět ani za mák nelíbí…

Žádné komentáře:

Okomentovat