úterý 25. března 2014

Je pozitivní myšlení hloupost?


Poslední dobou narážím na samá negativní hodnocení pozitivního myšlení. A jak už to tak bývá, lidé se obvykle posmívají tomu, co sami nepochopili. V jejich představách je pozitivně myslící člověk jednoduchým prosťáčkem, který vidí svět skrze růžovou mlhu a nevnímá realitu. Ke všemu je tak prostoduchý, že naletí autorům podobných návodů, ačkoliv každý rozumný jedinec vidí, že svět vypadá jinak. Dříve nebo později ho tedy čeká srážka se skutečností. To realisticky myslícím lidem nehrozí, protože oni vnímají realitu bez příkras. Skutečně?

Můžeme si položit otázku, co je skutečnost. Svět kolem nás a to, co se v něm děje?  Nemusíte mi věřit, ale to opravdu není nejdůležitější. Například dva lidé se stejným vzděláním i schopnostmi dostanou výpověď, ale jeden hned najde práci, kdežto druhý skončí do konce života na pracovním úřadu. Ztráta práce tedy nebyla tak důležitá, jako reakce na ni. Tak, jak to kdysi řekl Dr. Karel Menninger:  Postoje jsou důležitější než fakta. O úspěchu nerozhoduje, co se stane, ale jak se k tomu postavíte. A to samozřejmě závisí na vašem naladění.

Pozitivní myšlení je v tom určitě výhodou. Nemá totiž nic společného s natíráním světa narůžovo. Jde o optimistické očekávání, že dosáhnete svého cíle, že k tomu máte dostatek schopností a síly. Když se tak nad tím zamyslíte, nejde o nic jiného, než o pozitivní sebedůvěru. A na té by mělo být něco špatného? Jak by potom chtěl takový „realista“ naplnit své cíle, když by nevěřil, že je toho schopen? S pomocí štěstí? Jistě by bylo jednodušší jít si vsadit sportku a zbytečně se nenamáhat.

Samozřejmě, že pokud se zaměříte jen vnější projevy, jako je úsměv, dobrá nálada a vlídné jednání s lidmi, ale nebudete mít svůj cíl a nepůjdete za ním, pak vám to k ničemu nebude. Tak jako podvodníci zakrývají úsměvem své pravé úmysly, vy tímto způsobem lžete sami sobě. Ale to není pozitivní myšlení, protože mysli se nijak zvlášť netýká. Je to jen takové šidítko. Také vás to za chvíli přestane bavit. Možná se i naštvete a začnete každému na potkání říkat, že to pozitivní myšlení je pořádná hloupost, ale vy jste už ji prohlédli.

Nemůžete tedy pozitivně myslet, pokud nevíte, kam váš život směřuje a pokud za toto směřování nepřevezmete plnou odpovědnost. Jen ten, kdo je pánem svého života, může být optimistou. 

 Líbil se vám článek? Sdílejte ho, prosím  
  

Žádné komentáře:

Okomentovat