sobota 5. dubna 2014

Zasvěcenci nebo podvodníci?


Jdete si uvařit kávu a zastrčíte přívod rychlovarné konvice do zásuvky. Co myslíte: Záleží na tom, jestli jste přesvědčeni, že elektrický proud je vyráběn v elektrárně, nebo věříte na trpaslíčky, leštící ebonitové tyče liščím ohonem? Ne, voda se v obou i všech ostatních případech uvaří stejně rychle. Není důležité, jak si myslíte, že elektřina vzniká a jak se dostane až do konvice. Podstatné je pouze jedno -  umět zasunout zástrčku na konci šňůry do zásuvky.

Proč vám popisuji tento banální příklad? Nějak se mi poslední dobou zdá, jako by se objevili noví bojovníci za práva lidu a pozvedli své zbraně, tentokrát proti takzvaným „ezoterikům“, kteří prý nechutně balamutí prosťáčky a tahají z nich peníze. „Držím palce v boji s ezoterickými šamany,“ přečetl jsem si na jednom facebookovém profilu. Jsou ezoterici podvodníky a skutečně připravují naivní posluchače a čtenáře o pracně nabyté úspory?

Označení „ezoterik“ bychom mohli přeložit jako člověk, který je zasvěcen do tajemství. Ale protože většina ze známějších lidí, kteří jsou takto označováni, o svém poznání píše knihy a přednáší, asi nemá cenu trvat na onom tajemství. Když ho předáte tisícům lidí, jaksi už žádným extra tajemstvím není. Spíš je pro tyto ezoteriky charakteristické, že věří na síly, které člověka přesahují. Na rozdíl od jejich odpůrců, považujících rozměr mozku za konečnou hranici. Tak nějak se nám tedy z toho klube starý známý spor mezi materialisty a ateisty na jedné straně a idealisty včetně náboženských věřících na straně druhé.
Ty hádky mají samozřejmě mnohem delší trvání a ve vyhrocené podobě jsme je mohli my starší zažít v době, kdy jedinou povolenou světonázorovou ideologií byl „vědecký ateismus“. Jak se zdá, i dnes někteří lidé touží ochránit zřejmě nesvéprávné občany před újmou, které jim prý musí idealisté zákonitě způsobit.

Jistě, nepopírám, že mezi lidmi, kteří se k ezoterice hlásí, se sem tam nenajde nějaký podvodník. Tak jako na druhé straně. Ono je vůbec obtížné nějak obecně hodnotit účinnost metody, když na každého zapůsobí jinak. Ve hře totiž není jen myšlenka dodaná zvnějšku, ale také – a především – to, co máme v hlavě. Naše postoje, naučené šablony, hodnoty.  A také ochota je měnit. Pak nezbývá nic jiného, než se při výběru řídit zkušenostmi jiných, vlastní intuicí a třeba i příklady úspěšných. Můžete porovnávat, kdo je dlouhodobou stálicí a kdo jen zazáří a zhasne. Ale těžko je možné dopředu odhalit (nejde-li o viditelné křiklavé případy), kdo je a není podvodník.

Ale vraťme se k příkladu s elektrickou zásuvkou. Když si porovnáte, co doporučují ezoterici i jejich odpůrci, jde v podstatě o to samé. Důležité je přeprogramovat svoji mysl a nastavit ji tak, aby odpovídala potřebám úspěchu. Ať už se tomu říká psychokybernetika, zákon přitažlivosti nebo vnitřní motivace, jde v podstatě o stejné věci. Jako uživateli vám pak konec konců může být jedno, jestli tu působí nastavení neuronových drah v mozku, nebo boží síly, podstatný je výsledek. Od konvice také požadujeme vařící vodu, ne vědecky potvrzenou jistotu o povaze elektrického proudu.

O co tedy v tom sporu jde? Asi ne o podstatu, spíš o konkurenční boj. Oblast změny života a úspěchu je zajímavým trhem. Je na něm však docela plno. A tak se jistě hodí, když je konkurence veřejně a hlasitě označena za podvodníky a vymývače mozků. Myslím si, že každý člověk si dokáže udělat vlastní představu podle toho, co mu funguje a co se v jeho případě osvědčilo. Držte se tedy toho a nedejte na řeči. Důležitý je výsledek.

  Líbil se vám článek? Sdílejte ho, prosím  
  

Žádné komentáře:

Okomentovat