sobota 24. ledna 2015

Symboly

Stát se úspěšným člověkem je docela dřina. Měli byste mít životní vizi, také cíl, náročný, měřitelný, ohraničený v čase, k tomu nástěnku vizí nebo knihu úspěchu, každý den si své cíle alespoň chvíli vizualizovat se zavřenýma očima, zapisovat si, co se vám povedlo, hodnotit krůčky na cestě kupředu, mít soupis, za co jste vděční, co umíte, jaké máte problémy, jaké šance…  A to jste ještě nezačali dělat tu práci, v níž chcete dosáhnout úspěchu. Nemluvím i o mnoha věcech, které zkrátka udělat musíte, jako dát auto do servisu nebo si jít na úřad vyřídit novou občanku.

Nevím, jaké máte zkušenosti vy, ale já vidím, jak výstižné je heslo „Sejde z očí, sejde z mysli“. Řekl bych, že mnohé z toho, co se dnes módně nazývá prokrastinací, je zkrátka nezřetelná vize a cíl. Jestliže něco opravdu celým svým srdcem chceme, pak nebudeme oddalovat nic, co nás k tomu přivede.

Představte si, že máte jít na první rande s někým, koho opravdu milujete. Budete říkat, že to ještě počká, že zítra je také den, že dnes je příliš horko nebo zima? I kdyby se venku všichni čerti ženili, poběžíte tam, abyste se neopozdili ani o minutu.

Jenže jak myslet na to všechno, co představuje váš úspěch? To abyste s sebou nosili šanon plný papírů a neustále do něj nahlíželi. Naštěstí máme symboly. Představte si, že silnice, po níž právě jedete, vede mezi pastvinami. Občas přes ni vodí stádo dobytka, někdy se kravička utrhne nebo prorazí ohradu a prochází se po cestě. Bylo by jistě obtížné vysvětlovat to každému řidiči. Tak zde postavili značku s obrázkem krávy. A každý hned ví, o co jde.

Váš šanon s papíry tedy může nahradit podobná značka. Symbol, který v jednoduchosti připomene, co všechno chcete, plánujete a sepisujete. A protože jde především o záležitost srdce, měl by symbol působit na vaše emoce. Samozřejmě pozitivně. Třeba vzbuzovat radostné očekávání.


Symbol má ještě jednu velkou výhodu. I kdybyste našli doma nebo v práci místo, kam by se vešel popis vaší vize a cílů, je pravděpodobné, že budou mnoha lidem k smíchu. To je nebezpečné, protože na začátku má většina z nás nízké sebevědomí a výsměch ho určitě nepozvedne. Když si na pracovní stůl položíte obrázek, nikdo neví, co ve skutečnosti říká. Je to jako tajný kód, který znáte jen vy.

Když budete hledat ten správný symbol, nespěchejte. Obvykle je to tak, že ho poznáte. Oči vám na něco padnou a vy si řeknete: „To je ono!“ Určitě nefunguje zásada, že je jedno, co máte, hlavně když vy víte… Protože pozitivní emoce nevyvolává cokoliv.

Přidejte si tedy do seznamu, co všechno máte pro svůj úspěch udělat, ještě jednu položku: Najít symbol.

  Líbil se vám článek? Sdílejte ho, prosím 

Žádné komentáře:

Okomentovat