pondělí 19. ledna 2015

Úspěch není odměna za dobré chování


„Jak mám chápat, že úspěšní jsou i lidé, kteří ke svému majetku přišli podvody nebo jednoduše byli náhodou ve správný čas na správném místě?“ dostal jsem otázku na jedné diskusi. Je to tak, kolem sebe můžeme najít i lidi, kteří určitě nemohou být příkladem, přesto se zdá, že se jim zdaří, na co sáhnou. Není to nespravedlivé, nepopírá to principy úspěchu? Ne. Úspěch totiž není ani odměna za dobré chování, ani zásluha. Nemá znaménko, není pozitivní, není negativní. Je zkrátka jen znakem toho, že jste dosáhli, co jste chtěli.

Existují samozřejmě mechanismy, jak se k úspěchu dostat. Ale ty nic neříkají o tom, jestli je váš cíl dobrý nebo špatný. Splní ten i ten. Když se chcete stát výborným bankovním lupičem, může se vám to splnit. Když směřujete k založení největší dobročinné organizace na světě, může se vám to také splnit. Úspěch je jako auto – to vás doveze k blízkým, ale dokáže je také přejet.

Nad „tupým“ mechanismem tedy musí být něco, co mu dá správný směr. A to jsou pozitivní vnitřní hodnoty.  Jestliže je máte a používáte je, můžete si gratulovat. Ale nesnažte se hodnotit. Povyšování nad ty, kterým podle nás něco takového schází, bývá často jen výmluvou, proč nejsme úspěšní. „Nemohu žít v hojnosti, protože nekradu!“  Cítíte, jak toto celkem běžné vyjádření popírá obecné a univerzální fungování mechanismu úspěchu? Jako bychom museli nějakému pekelníkovi upsat duši, abychom dosáhli svých cílů. Jenže pak by také bylo nutné říci, že vše, co se na tomto světě povedlo, je zlé.

Pokud ale máte pocit, že by přece jen nějaká spravedlnost měla existovat, mohu vás uklidnit. Pořád je tu ještě zákon, který říká, že co zasejete, to sklidíte. Připomněla mi ho zpráva o jednom mladém podnikateli, který si vymyslel zvláštní službu. Nabízel obálky plné obtížně odstranitelných flitrů, kterou můžete poslat někomu, koho nemáte rádi nebo se mu chcete za něco pomstít. Zájem byl tak veliký, že po několika dnech prosil zájemce, aby na něho zapomněli. Jeho způsob podnikání se mu naprosto znechutil. Někde je tedy reakce rychlá, jindy naopak trvá hodně dlouho.

Jedno je však jisté. Jestliže zaměříte všechnu svoji pozornost na negativní příklady a mysl naplníte pocity křivdy a nespravedlnosti, sami ničeho nedosáhnete. Neangažujte se tedy proti něčemu, ale za něco. A to nejlépe svým dílem, ne aktivismem a skandováním na demonstracích. Dát lidem práci je jistě lepší, než shánět podpisy na petice za vyšší zaměstnanost.

Internet je plný spasitelů lidstva, kteří odhalují, demaskují, upozorňují, varuji… Jen se mi zdá, že kromě mlácení prázdné slámy nic jiného nedělají. Zaměřte se proto raději na svůj cíl, jakkoliv se může zdát ve srovnání s nimi sobecký a malicherný. Máte-li srdce na správném místě, prospějete jeho dosažením lidstvu mnohem více, než tlachající odborníci na celosvětová spiknutí.

  Líbil se vám článek? Sdílejte ho, prosím 

Žádné komentáře:

Okomentovat